Citát: Vedle všech známých včelích produktů je ještě jeden,

           určený výhradně pro včelaře:

           krásný pocit uspokojení ze smysluplné tvůrčí činnosti,

           pocit sounáležitosti s přírodou a láska ke včelám.

                                                                                       MUDr. J. Hajdušková

Včely v zimě nespí.

Leden nám již svým názvem naznačuje chlad a mráz. Jaký však skutečně bude? V posledních letech jsme zvykli zimám mírnějším, kdy teplotní výkyvy jsou příliš časté, což včelám příliš nevyhovuje, spíše je to dezorientuje. Včely dokáží přečkat zimu i v tuhých mrazech, ale potřebují k tomu spoustu energie. Dostatek energie získávají včely ze zásob pylu a medu nebo sladiny, které si na podzim uloží do pláství. Tyto zásoby včely při spotřebě postupně odvíčkovávají a na dno úlu padá směs vosku, nečistot a parazitů, které se ve včelařském názvosloví říká měl. Podle měli včelař také může poznat, zda mají včelky ještě dostatek zásob, nebo jestli je třeba je přikrmit.
Předpokládám, že jsme všichni po poslením ošetření proti warroáze, nebo začátkem  prosince očistili podložky a máme je vložené v úlech. Nejlépe v druhé polovině ledna podložky vytáhneme, ometeme všechnu měl, prosejeme přes síto (3x3mm) abychm obstranili mrtvolky včel, prosušíme ( nejlépe na papíře na parapetu ) a dáme do kelímku od jogurtu, který opatříme těmito údaji: jméno a příjmení, reg. číslo chovatele, počet včelstev a reg. číslo stanoviště. Uzavřeme prodyšným obalem (nejlépe látkovým) a doručíme svému důvěrníkovi. Nezapomeneme rovněž vyplnit a přiložit formulář o léčení včel, který jste obdrželi při lécích.
Aby včely neznečisťovaly svými výkaly plásty zařídila to příroda tak, že je ukládají do tzv. výkalového váčku. Pokud se během zimy oteplí okolo 10 °C, včely na chvíli vylétnou a váčky si vyprázdní.Pokud je zima dlouhá a včely nemohou dlouho ven, hrozí nebezpečí infekce, zvané úplavice. Pokud je zima mírná a krátká, riziko infekce klesá. Kontrolujeme také, zda nám do včelstva nevnikl rejsek nebo jiný škůdce . Proto je dobré mít v úle podložky celou zimu ( já je mám celý rok ), protože nám mohou napovědět lecos o životě ve včelstvu. Česna udržovat prodyšná, případnou vrstvu sněhu vymést.
V druhé polovině ledna začíná matička uprostřed zimního chomáče klást nová vajíčka a zakládá tak novou generaci včel. Je dobré, pokud nepoužíváte celoročně strůpkovou igelitovou folii vložit ji právě teď do úlu. Jednak získáme přehled o dění v úle, ale včely budou mít k dispozici vodu, která se na ní srazí a nemusí pro ni vyletovat za chladného počasí ven. Samozřejmě dobře uteplit !!  Také mi včelaři se musíme začít připravovat na novou sezonu, protože tu bude coby dup. Opravujeme, čistíme a dezinfikujeme nástavky a rámky, stloukáme rámky nové, vyváříme staré souše a získáme si tak vosk na výměnu mezistěn. Nezapomínejme, že obnova díla je nejlepší obranou proti moru včelího plodu  i jiným nemocem a je základem dobrého zdravotního stavu včelstva. V neposlední řadě se projeví také na kvalitě vašeho medu.
 

Práškovým cukrem na roztoče

Přečetl jsem si zajímavý článek o boji z roztočem pomocí práškového cukru Je to výsledek doktorské práce Dr. Fakhimzadeha z Helsinské university. Roztoč při posypání práškovým cukrem spadne pod mřížku a nemá šanci vyšplhat zpět do úlu. Cukrové částice, které jsou kolem 5 mikronů v průměru, zacpou jeho přísavné pohárky na nohách a on se nemůže udržet na včelách ani na rámcích a spadne.Předpokládaná ůčinnost je asi kolem 30%. Jak to celé aplikovat?

Koupíme co nejjemnější práškový cukr, na jemném sítku přeosíváme, tím dostraníme případné hrudky, vysušíme. Aplikaci můžeme provádět např. pomocí plastové nádoby od dětského pudru, nebo si nějaký podobný rozprašovač vyrobit a nebo jak jsem to zkoušel já práškováním rovnou ze sítka. Můžeme včelstvo rozebrat a práškovat každý rámek zvlášť s obou stran i se včelami. Zde musíme dávat pozor, abychom neprášili vajíčka a otevrený plod i když se neprokázalo, že by to mělo na plod nebo vajíčka negativní vliv. Tento způsob využijeme spíše v jarním období, když není v úlu ještě mnoho včel. Druhý způsob aplikace je, že rozprášíme cukr sítkem přímo do uliček a na loučky a plodištním nástavku. Zbytek práce udělají včely za nás. Cukr působí ve včelstvu jen krátce - 12 až 16 hodin - včely ho stihnout brzy uklidit.

  Jak často cukrovat? Držíme - li se hesla: chceš - li míti včely v síle, nerýpej se často v díle, je lepší tolerovat menší populaci roztoče, než opakovaně rušit včely. Doporučuje se jednou za měsíc, nebo pokaždé, když nahlížíme do plodiště. V podletí nesmíme zapomenout na sllídivost včel.

                                                                                                                  volně sestavil Fr. Fojtík     3.7.2016