JAK VYČISTIT VČELÍ VOSK        klikňete zde.pdf (125 kB)

STAVEBNÍ RÁMEK JAKO BAROMETR NÁLADY VČELSTVA

Stavební rámek je rámek s proužkem mezistěny, který zavěšujeme k boční stěně plodiště, nejlépe při nasazování medníků.
Pokud včely staví na stavebním rámku čisté dělničí dílo ( dělničinu ), tak nepomýšlejí na rojení ( možná v měkterých případech na tichou výměnu matky ). Převažuje shromažďovací pud - nastává snůška.
Včely zalévají dělničinu medem - nastává silná snůška
Pokud ale začnou na stavebním rámku stavět trubčinu, může včelstvo plánovat rojení, ale spíše ve vzdálenější budoucnosti. Objevuje se pud rozmnožovací. V tomto případě jsme na pozoru, vyřezáváme trubčinu každý týden a rozšiřujeme včelstvo. Pokud včely přestanou stavět trubčinu a začnou stavět dělničinu, rojová nálada pominula.
Může ale také nastat situace, že včely náhle ukončí jakoukoliv práci na stavebním rámku. To je známka toho, že se včelstvo chystá do týdne vyrojit, převládá rojová nálada.  Mohou se objevit i misky matečníků . Provedeme urychleně některé z protirojových opatření.
 
Vyřezávání trubčího plodu je úkon, který má velký vliv na potlačení množení kleštíka. Trubčí plod bývá napaden ve větší míře než plod dělničí a v důsledku delší doby vývoje trubce v buňce má možnost se lépe množit. Jakmile včely stavební rámek vystavějí a matka jej zaklade a dojde k zavíčkování, tak rámek vyřízneme. Prohlídkou larev můžeme rovněž zjistit intenzitu napadení včelstva Waroázou. Pinzetou si vytáhneme z buněk larvy trubců v počtu min. 20 ks. Na bílých larvách je kleštík velice dobře rozeznatelný. Vyřezávání trubčiny patří mezi jedno z protirojových opatření.
Sedláček ( Bučovice ) preferuje vyřezávání trubčiny v měsících červnu, červenci a srpnu, kdy prý je protiwaroázní účinek tohoto opatření největší.
 
Volně sestaveno ze zdroje  BEEINFO.CZ